- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 40 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 23.000 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Weight | 1.481 LB |
| EAN or UPC | 29176000126 |

