- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 40 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 23.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Weight | 1.481 LB |
| EAN or UPC | 29176000126 |

