- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Preload Level | None |
| I.D. | 40 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Enclosure | Double Shielded |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| icNumber | 7696459 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 23.000 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.466 LB |
| EAN or UPC | 29176032448 |

