- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 40 mm |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Seal Material | Metal |
| Width | 23.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7696459 |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 1.466 LB |
| EAN or UPC | 29176032448 |

