- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. | 100 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Width | 25.000 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7702533 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 1.808 LB |
| EAN or UPC | 29176000133 |

