- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 45 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| icNumber | 7702533 |
| Bearing Type | Radial |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 25.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 100 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 1.808 LB |
| EAN or UPC | 29176000133 |

