- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 45 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7704737 |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 100 mm |
| Width | 25.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Weight | 1.962 LB |
| EAN or UPC | 29176028168 |

