- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7704737 |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 25.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 1.962 LB |
| EAN or UPC | 29176028168 |

