- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7698837 |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Width | 25.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 100 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| I.D. | 45 mm |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Weight | 1.973 LB |
| EAN or UPC | 29176000140 |

