- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7698837 |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Seal Material | Metal |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 45 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Precision | Standard |
| Width | 25.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 1.973 LB |
| EAN or UPC | 29176000140 |

