- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| O.D. | 110 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 27.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| icNumber | 7704741 |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 2.568 LB |
| EAN or UPC | 29176028182 |

