- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| O.D. | 110 mm |
| icNumber | 7704741 |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Width | 27.000 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| I.D. | 50 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 2.568 LB |
| EAN or UPC | 29176028182 |

