- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| icNumber | 7698839 |
| I.D. | 50 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 27.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Weight | 2.557 LB |
| EAN or UPC | 29176000164 |

