- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Single Shield |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| icNumber | 7698839 |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Width | 27.000 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 50 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Weight | 2.557 LB |
| EAN or UPC | 29176000164 |

