- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Enclosure | Single Shield |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7699734 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 50 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 27.000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 110 mm |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Weight | 2.553 LB |
| EAN or UPC | 29176028199 |

