- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. | 110 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7699734 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 50 mm |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 27.000 mm |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 2.553 LB |
| EAN or UPC | 29176028199 |

