- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| icNumber | 7702536 |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 29.000 mm |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 120 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| I.D. | 55 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176032462 |

