- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| I.D. | 55 mm |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7702536 |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| O.D. | 120 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 29.000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176032462 |

