- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 55 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 120 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Width | 29.000 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7704743 |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176039034 |

