- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7704743 |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 29.000 mm |
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| I.D. | 55 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 120 mm |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176039034 |

