- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 130 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 31.000 mm |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 60 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7702537 |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 4.123 LB |
| EAN or UPC | 29176032493 |

