- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 60 mm |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 130 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 31.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| icNumber | 7702537 |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 4.123 LB |
| EAN or UPC | 29176032493 |

