- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7704745 |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| O.D. | 130 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Width | 31.000 mm |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Weight | 4.125 LB |
| EAN or UPC | 29176032509 |

