- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 130 mm |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Enclosure | Open |
| Width | 31.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7704745 |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Seal Material | None |
| I.D. | 60 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 4.125 LB |
| EAN or UPC | 29176032509 |

