- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 31.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Seal Material | Metal |
| Enclosure | Single Shield |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| icNumber | 7704697 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Weight | 4.047 LB |
| EAN or UPC | 29176032516 |

