- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Seal Material | Metal |
| I.D. | 60 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7704697 |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| O.D. | 130 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 31.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 4.047 LB |
| EAN or UPC | 29176032516 |

