- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 130 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Width | 31.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| icNumber | 7697927 |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 60 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 3.968 LB |
| EAN or UPC | 29176032523 |

