- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 130 mm |
| Width | 31.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7697927 |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 60 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Weight | 3.968 LB |
| EAN or UPC | 29176032523 |

