- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 65 mm |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7697288 |
| O.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 33.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 5.291 LB |
| EAN or UPC | 29176032530 |

