- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. | 140 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 33.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 65 mm |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| icNumber | 7697288 |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 5.291 LB |
| EAN or UPC | 29176032530 |

