- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| O.D. | 140 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | None |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| I.D. | 65 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| icNumber | 7699743 |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Width | 33.000 mm |
| Weight | 5.178 LB |
| EAN or UPC | 29176032547 |

