- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 33.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 65 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 140 mm |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7699743 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Weight | 5.178 LB |
| EAN or UPC | 29176032547 |

