- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Enclosure | Single Shield |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 140 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 65 mm |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 33.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7697700 |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Weight | 5.096 LB |
| EAN or UPC | 29176032561 |

