- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7697700 |
| Material | Steel |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 140 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 65 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Width | 33.000 mm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Weight | 5.096 LB |
| EAN or UPC | 29176032561 |

