- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 37.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| O.D. | 160 mm |
| icNumber | 7698863 |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| I.D. | 75 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 126000 N |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 7.496 LB |
| EAN or UPC | 29176028229 |

