- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 126000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| I.D. | 75 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Width | 37.000 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7698863 |
| Weight | 7.496 LB |
| EAN or UPC | 29176028229 |

