- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 130000 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 170 mm |
| Width | 39.000 mm |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7698864 |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 136000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 80 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 8.598 LB |
| EAN or UPC | 29176032608 |

