- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7698864 |
| O.D. | 170 mm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 136000 N |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 39.000 mm |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| I.D. | 80 mm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 130000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 8.598 LB |
| EAN or UPC | 29176032608 |

