- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Static Load Rating [Max] | 161000 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 90 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Width | 43.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7702544 |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 12.125 LB |
| EAN or UPC | 29176032622 |

