- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| O.D. | 190 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7702544 |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 90 mm |
| Width | 43.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 161000 N |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Weight | 12.125 LB |
| EAN or UPC | 29176032622 |

