- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 258000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 75 mm |
| Static Load Rating [Max] | 300000 N |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 10.803 LB |
| EAN or UPC | 29176071096 |

