- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 300000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 75 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 258000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 160 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Weight | 10.803 LB |
| EAN or UPC | 29176071096 |

