- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 55 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 137000 N |
| O.D. | 120 mm |
| Static Load Rating [Max] | 143000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 3.131 LB |
| EAN or UPC | 29176070525 |

