- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 137000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. | 120 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 143000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 55 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 3.131 LB |
| EAN or UPC | 29176070525 |

