- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 181000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| I.D. | 65 mm |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 191000 N |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 4.989 LB |
| EAN or UPC | 29176070556 |

