- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 191000 N |
| I.D. | 65 mm |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 140 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 181000 N |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 4.989 LB |
| EAN or UPC | 29176070556 |

