- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| O.D. | 160 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 263000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| I.D. | 75 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 7.335 LB |
| EAN or UPC | 29176070303 |

