- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| O.D. | 160 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 263000 N |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| I.D. | 75 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 7.335 LB |
| EAN or UPC | 29176070303 |

