- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 259000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 200 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 289000 N |
| I.D. | 95 mm |
| Weight | 13.95 LB |
| EAN or UPC | 29176071171 |

