- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 95 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| O.D. | 200 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 259000 N |
| Static Load Rating [Max] | 289000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Weight | 13.95 LB |
| EAN or UPC | 29176071171 |

